TP-Link TL-SG1428PE 28-Port Gigabit Easy Smart Switch with 24-Port PoE+ 250W & 4 SFP Slots
-
Free delivery
Free Delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- TL-SG1428PE
- Brand:
- TP-Link
- 24 10/100/1000Mbps RJ45 PoE+ ports switch with 2 Ethernet copper and 2 SFP fiber uplink ports
- PoE power budget is up to 250 W*, making it ideal for small to medium business surveillance systems
- Priority Mode helps to guarantee the quality of sensitive application like video monitoring
- PoE Auto Recovery enables system self-healing to guarantee the stable operation of PoE-connected devices
- QoS is for smooth internet-surfing experience and IGMP Snooping is capable of optimizing traffic for IPTV
- Intelligent power management can protect the switch from overload
Learn more about TP-Link PoE technology >
Learn more about TL-SG1428PE in TP-Link>
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.1q, IEEE 802.1p |
| Interface | 26 10/100/1000 Mbps RJ45 Ports 2 Gigabit SFP Ports |
| Network Media | 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) 1000BASE-T: UTP category 5, 5e, 6 or above cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) 1000BASE-X MMF, SMF |
| Fan Quantity | 2 Fans |
| Physical Security Lock | Yes |
| Power Supply | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| PoE+ Ports(RJ45) | Standard: 802.3at/802.3af compliant PoE+ Ports: 24 Ports Power Supply: 250 W |
| Dimensions ( W x D x H ) | 17.3 × 8.7 × 1.73 in (440 × 220 × 44 mm) |
| Mounting | 19" 1U rack mountable |
| Max Power Consumption | 27 W (no power device connected) 304.7 W (with 250W power device connected) |
| Max Heat Dissipation | 92.1 BTU/h (no PD connected) 1,039.0 BTU/h (with 250 W PD connected) |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Switching Capacity | 56 Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 41.7 Mbps |
| MAC Address Table | 8K |
| Packet Buffer Memory | 4.1 Mbit |
| Jumbo Frame | 9 KB |
| SOFTWARE FEATURES | |
|---|---|
| Quality of Service | Support Port-based 802.1p/DSCP priority Support 4 priority queues Rate Limit Storm Control |
| L2 Features | IGMP Snooping V1/V2/V3 Static Link Aggregation Port Mirroring Cable Diagnostics Loop Prevention PoE Auto Recovery |
| VLAN | Support up to 32 VLANs simultaneously (out of 4K VLAN IDs) MTU/Port/Tag VLAN |
| Management | Web-Based GUI Easy Smart Configuration Utility |
| Transmission Method | Store-And-Forward |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Package Contents | TL-SG1428PE Power Cord Installation Guide Rackmount Kit Rubber Feet |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~50°C (32°F~122°F) Storage Temperature: -40°C~70°C (-40°F~158°F) Operating Humidity: 10% ~ 90% non-condensing Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
TRENDnet Gigabit 8Port Switch Green
JOD 25.00
TRENDnet Gigabit PoE+ 8Port Switc
JOD 95.00
Lenovo ThinkCentre NEO 50t Gen 5 Tower 14GEN Intel Core i5 10-Cores 8GB RAM 512GB SSD w/ Wireless & Bluetooth - Black
JOD 439.00
MSI MAG 27CQ6F 27" Curved 1500R VA Rapid QHD 2K 180Hz 0.5ms HDR Ready Frameless Night Vision Less Blue Light w/ 2 x HDMI & DisplayPort - Black
JOD 219.00
Apple Mac Studio Apple M4 MAX (512GB/36GB) 14‑core CPU & 32‑core GPU The Most Powerful Mac Ever Made w/ Thunderbolt 5 Ports
JOD 1,799.00
Apple Mac MINI Apple M4 Chip (512GB/24GB) 10‑core CPU & 10‑core GPU Built for Apple Intelligence Gigabit Ethernet. Works with iPhone/iPad
JOD 889.00
Apple Mac MINI Apple M4 Chip (256GB/16GB) 10‑core CPU & 10‑core GPU Built for Apple Intelligence Gigabit Ethernet. Works with iPhone/iPad
JOD 529.00
Lenovo ThinkPad Edge E14 Gen 6 Intel® Ultra 5 12-Cores Intel® AI Boost Optimized Performance with Low-Power w/ 16GB DDR5 512GB SSD & Backlit keyboard
JOD 599.00
Lenovo ThinkPad Edge E14 Gen 7 Intel® Ultra 7 255H HIGH Performance 16-Core Intel® AI Boost w/ 16GB DDR5 1TB SSD & Backlit keyboard
JOD 759.00
Customers who bought this item also bought
Vention Cat.8 SFTP Patch Cable 15M Black
JOD 15.00
Vention Cat.8 SFTP Patch Cable 20M Black
JOD 22.00
Vention USB 3.0 Extension Cable 1.5M
JOD 4.50










-130x100.png)











-550x400.jpg)