TP-Link TL-SF1016D 16-Port 10/100Mbps Desktop Switch
Price: JOD 17.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
Free Delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- TL-SF1016D
- Brand:
- TP-Link
- 16 10/100Mbps Auto-Negotiation RJ45 ports, Supports Auto MDI / MDIX
- Green Ethernet technology saves power consumption
- IEEE 802.3x flow control provides reliable data transfer
- Plastic case, desktop or wall-mounting design
- Plug and play, no configuration required
Learn more about TL-SF1016D in TP-Link>
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Interface | 16× 10/100 Mbps RJ45 Ports AUTO Negotiation/AUTO MDI/MDIX |
| Fan Quantity | Fanless |
| Physical Security Lock | No |
| External Power Supply | External Power Adapter(Output: 5.0VDC / 0.6A) |
| Mac Address Table | 2K |
| Dimensions ( W x D x H ) | 7.9 x 5.6 x 1.6 in. (200 x 142 x 40 mm) |
| Max Power Consumption | 3.2W |
| Max Heat Dissipation | 11.0 BTU/h |
| SOFTWARE FEATURES | |
|---|---|
| Transfer Method | Store and Forward |
| Advanced Functions | Green Technology, 802.3X Flow Control, |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | FCC, CE, RoHs |
| Package Contents | 16-Port 10/100Mbps Desktop Switch TL-SF1016D Power Adapter User Guide |
| Environment | Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉); Storage Temperature: -40℃~60℃ (-40℉~140℉); Operating Humidity: 10%~90% non-condensing; Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
Product Reviews
Related Products
TRENDnet Gigabit 8Port Switch Green
JOD 25.00
TRENDnet Gigabit PoE+ 8Port Switc
JOD 95.00
Latest Products
Lenovo ThinkPad Edge E14 Gen 7 Intel® Ultra 7 255H HIGH Performance 16-Core Intel® AI Boost w/ 16GB DDR5 512GB SSD & Backlit keyboard
JOD 899.00
Earning In Reward Points:
0
MSI MAG 27CQ6F 27" Curved 1500R VA Rapid QHD 2K 180Hz 0.5ms HDR Ready Frameless Night Vision Less Blue Light w/ 2 x HDMI & DisplayPort - Black
JOD 219.00
Earning In Reward Points:
0
Apple Mac Studio Apple M4 MAX (512GB/36GB) 14‑core CPU & 32‑core GPU The Most Powerful Mac Ever Made w/ Thunderbolt 5 Ports
JOD 1,799.00
Earning In Reward Points:
10
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Intel Core Ultra 7 165U vPro 12-Cores , 32GB , 1TB SSD , w/ Intel® AI Boost NPU & Carbon Fiber Magnesium Chassis & Touch Screen
JOD 1,799.00
Earning In Reward Points:
0
Customers who bought this item also bought
MSI Cubi NUC 1M Mini PC Barebone 0.8L Intel Core 7 150U 10-Cores For Home & Business w/ Supporting up to 4 Displays & DDR5 Memory
Mini Yet PowerfulThe Cubi NUC is the ideal solution for confined spaces. It confidently handles a my...
JOD 449.00
Earning In Reward Points:
10
Out Of Stock
7.0_04_large_1576225080153c-650x400.jpg)
7.0_01_large_1576225058429a-70x70.jpg)
7.0_03_large_1576225072199w-70x70.jpg)
7.0_02_(2)_large_1576230192319i-70x70.jpg)



-130x100.png)










