TP-Link TL-SF1008D 8-Port 10/100Mbps Desktop Switch
Price: JOD 8.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
Free Delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- TL-SF1008D
- Brand:
- TP-Link
- 8 10/100Mbps auto-negotiation RJ45 ports, supports auto MDI/MDIX
- IEEE 802.3x flow control provides reliable data transfer
- Plastic case, desktop design
- Plug and play, no configuration required
Learn more about TL-SF1008D in TP-Link>
From the manufacturer

| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x CSMA/CD |
| Interface | 8 10/100Mbps Ports, Auto-Negotiation, Auto-MDI/MDIX |
| Fan Quantity | Fanless |
| External Power Supply | 100-240VAC, 50/60Hz (Output: 9VDC / 0.6A) |
| Buffer Size | 768Kb |
| Data Rates | 10/100Mbps at Half Duplex ; 20/200Mbps at Full Duplex |
| LED Indicator | Power Port network activity (on the network module) |
| Dimensions ( W x D x H ) | 5.3 × 3.1 × 0.9 in. (135 × 79 × 23mm) |
| Max Power Consumption | 2W |
| Max Heat Dissipation | 7.0 BTU/h |
| SOFTWARE FEATURES | |
|---|---|
| Transfer Method | Store and Forward |
| Advanced Functions | Green Technology 802.3X Flow Control, Back Pressure |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | FCC, RoHS |
| Package Contents | 8-Port 10/100Mbps Desktop Switch Power Adapter User Guide |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F~104°F); Storage Temperature: -40℃~60℃ (-40℉~140℉); Operating Humidity: 10%~90% non-condensing; Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
Product Reviews
Related Products
TRENDnet Gigabit 8Port Switch Green
JOD 25.00
TRENDnet Gigabit PoE+ 8Port Switc
JOD 95.00
Latest Products
Lenovo ThinkPad Edge E14 Gen 7 Intel® Ultra 7 255H HIGH Performance 16-Core Intel® AI Boost w/ 16GB DDR5 512GB SSD & Backlit keyboard
JOD 899.00
Earning In Reward Points:
0
Lenovo ThinkCentre NEO 50t Gen 5 Tower 14GEN Intel Core i5 10-Cores 8GB RAM 512GB SSD w/ Wireless & Bluetooth - Black
JOD 439.00
Earning In Reward Points:
10
MSI MAG 27CQ6F 27" Curved 1500R VA Rapid QHD 2K 180Hz 0.5ms HDR Ready Frameless Night Vision Less Blue Light w/ 2 x HDMI & DisplayPort - Black
JOD 219.00
Earning In Reward Points:
0
Apple Mac Studio Apple M4 MAX (512GB/36GB) 14‑core CPU & 32‑core GPU The Most Powerful Mac Ever Made w/ Thunderbolt 5 Ports
JOD 1,799.00
Earning In Reward Points:
10
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Intel Core Ultra 7 165U vPro 12-Cores , 32GB , 1TB SSD , w/ Intel® AI Boost NPU & Carbon Fiber Magnesium Chassis & Touch Screen
JOD 1,799.00
Earning In Reward Points:
0

11.0_01_large_1516616891595k-70x70.jpg)
11.0_02_large_1516616900004c-70x70.jpg)



-130x100.png)









