TP-Link LiteWave LS1008G 8-Port Gigabit 10/100/1000Mbps Desktop Switch
Price: JOD 15.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
Free Delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- LS1008G
- Brand:
- TP-Link
- 8× 10/100/1000Mbos Auto-Negotiation RJ45 port, supporting Auto-MDI/MDIX
- Green Ethernet technology saves power
- IEEE 802.3X flow control provides reliable data transfer
- Plastic casing, desktop or wall-mounting design
- Plug and play, no configuration needed
- Fanless design ensures quiet operatio
Learn more about LS1008G in TP-Link>
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3i/802.3u/ 802.3ab/802.3x |
| Interface | 8× 10/100/1000Mbps, Auto-Negotiation, Auto-MDI/MDIX Ports |
| Fan Quantity | Fanless |
| External Power Supply | External Power Adapter (Output: 5VDC / 0.6A) |
| Dimensions ( W x D x H ) | 5.0 × 2.6 × 0.9 in. (127 × 66.5 × 23 mm) |
| Max Power Consumption | 2.7W |
| Max Heat Dissipation | 13.3 BTU/h |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Switching Capacity | 16 Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 11.9 Mpps |
| MAC Address Table | 4K |
| Packet Buffer Memory | 1.5 Mb |
| Jumbo Frame | 16 KB |
| SOFTWARE FEATURES | |
|---|---|
| Advanced Features | Green Technology 802.3X Flow Control Back Pressure |
| Transfer Method | Store and Forward |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Package Contents | 8-Port 10/100/1000Mbps Desktop Switch Power Adapter Installation Guide |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F~104°F) Storage Temperature: -40℃~60℃ (-40℉~140℉) Operating Humidity: 10% ~ 90% non-condensing Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
Product Reviews
Related Products
TRENDnet Gigabit 8Port Switch Green
JOD 25.00
TRENDnet Gigabit PoE+ 8Port Switc
JOD 95.00
Latest Products
Lenovo ThinkPad Edge E14 Gen 7 Intel® Ultra 7 255H HIGH Performance 16-Core Intel® AI Boost w/ 16GB DDR5 512GB SSD & Backlit keyboard
JOD 899.00
Earning In Reward Points:
0
MSI MAG 27CQ6F 27" Curved 1500R VA Rapid QHD 2K 180Hz 0.5ms HDR Ready Frameless Night Vision Less Blue Light w/ 2 x HDMI & DisplayPort - Black
JOD 219.00
Earning In Reward Points:
0
Apple Mac Studio Apple M4 MAX (512GB/36GB) 14‑core CPU & 32‑core GPU The Most Powerful Mac Ever Made w/ Thunderbolt 5 Ports
JOD 1,799.00
Earning In Reward Points:
10
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Intel Core Ultra 7 165U vPro 12-Cores , 32GB , 1TB SSD , w/ Intel® AI Boost NPU & Carbon Fiber Magnesium Chassis & Touch Screen
JOD 1,799.00
Earning In Reward Points:
0
Customers who bought this item also bought
MSI Cubi NUC 1M Mini PC Barebone 0.8L Intel Core 7 150U 10-Cores For Home & Business w/ Supporting up to 4 Displays & DDR5 Memory
Mini Yet PowerfulThe Cubi NUC is the ideal solution for confined spaces. It confidently handles a my...
JOD 449.00
Earning In Reward Points:
10
Out Of Stock








-130x100.png)










