MSI Vector 16 HX AI A2XWHG Intel Core Ultra 7 Gen II 255HX 20-Cores 16GB DDR5 512GB SSD w/ NVIDIA RTX™ 5070TI 12GB DDR7 & 2.5K IPS 240Hz Display , Cosmos Gray
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5 up to 96GB , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU 12GB GDDR7 powers advanced AI with 992 AI TOPS Up to 2220MHz Boost Clock 140W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost., Full HD Camera , Wireless , Bluetooth , 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key Arabic / English. Dos
Price: JOD 1,699.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- A2XWHG
- Brand:
- MSI
| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Cosmos Gray |
| Processor | |
| Processor Type | Ultra 7 |
| processor Generation | Ultra 7 |
| Processor Family | Intel Ultra 7-255HX |
| Processor Speed | up to 5.2GHz |
| Number of Cores | 20 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 IPS 2.5K |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Graphics Module | |
| Graphic Memory | 12GB DDR7 |
| Chipset Model | Nvidia GeForce RTX 5070TI |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 2x Thunderbolt™ 5 (DisplayPort™/ Power Delivery 3.1)
2x Type-A USB3.2 Gen2 1x SD Express Card Reader 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Gb LAN (Up to 2.5G)
Intel® Killer™ BE Wi-Fi 7 Bluetooth® 5.4 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Reviews
Related Products
Latest Products
















