MSI Thin 12UCX Gaming 12Gen Intel Core i5 10-Cores w/ Nvidia RTX 2050 4GB & 144Hz Display - Grey
MSI Thin 12UCX Gaming 12Gen Core i5 12450H 8-Core up to 4.4GHz 12M Cashe , 8GB DDR4-3200 MHz RAM , 512GB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 , NVIDIA® GeForce RTX™ 2050 Laptop GPU 4GB GDDR6 , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 250nits Anti-glare 144Hz , Camera , Wireless , Backlit Arabic / English Keyboard , Dos
-
Free delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- B12UCX-1872
- Brand:
- MSI
THIN GF63
- Up to 12th Gen. Intel® Core™ i5-12450H processor
- Dos
- NVIDIA® GeForce RTX™ 2050 Laptop GPU 4GB GDDR6
- 15.6" Full HD (1920x1080), 144 Hz Refresh Rate, IPS-Level panel (Optional)
- Thin bezel design
- Aluminum hairbrush aesthetics with asymmetric pattern
- 0.85 inches thin, 4.10 lbs light
- MSI Center with exclusive Gaming Mode
- MSI App Player for seamless gaming experience between mobile and PC
- High-Resolution Audio ready

REINVENTING MULTI-CORE ARCHITECTUREUP TO THE INTEL® CORE™ i7-12650H PROCESSOR
Up to the latest 12th Core™ i7-12650H processor, the Thin GF63 provides an unprecedented boost in your multitasking projects and performance-demanding games.
* Performance compared to previous gen i7-11800H. Specs vary by model.


NVIDIA GeForce® RTX™ Laptop GPUs offer a step up in performance for gamers and creators. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing and higher frame rates with AI-powered DLSS. Discover amazing new ways to create in popular applications with workflow acceleration.


STAY COOL AND QUIET UNDER LOAD
Fine-tuned to be noticeably quieter and cooler under load, easily blending into any environment.

LIGHTNING FAST AND SMOOTH DISPLAY
Our gaming laptops tailor-made and highly optimized for gamers. The display comes with a high refresh rate and smooth visuals, allowing you to experience the next level of gaming.
* Optional. Actual specification may vary by configurations.


VERSATILE CONNECTIVITY
GF63 Thin provides comprehensive connectivity to let you connect all your devices easily.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Processor | |
| Processor Type | I5 |
| processor Generation | 12th Generation |
| Processor Family | Intel Core i5-12450H |
| Processor Speed | up to 4.4GHz |
| Number of Cores | 8 - Cores |
| Memory | |
| Memory Type | 3200MHz |
| RAM Size | 8GB |
| Memory Bus | DDR4 |
| Display | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD IPS |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Graphics Module | |
| Graphic Memory | 4GB DDR6 |
| Chipset Model | Nvidia GeForce RTX 2050 |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DP)
3x Type-A USB3.2 Gen1 1x HDMI™ (4K @ 30Hz) 1x RJ45 |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Integrated 10/100/1000 GbE LAN
802.11 ax Wi-Fi 6E Bluetooth® 5.3 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
















