Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5 Intel Core Ultra 7 12-Cores w/ Intel® AI Boost & Touch Screen & 3 Years Warranty
Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5 Intel Core Ultra 7 155U up to 4.8GHz 12M Cash 12-Cores , 16GB Soldered LPDDR5-6400 , 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 , 13.3" IPS WUXGA (1920x1200) 300nits Anti-reflection / Anti-smudge 100% sRGB Touch Screen , Intel® Graphic Card , Full HD Camera , Wireless , Backlit Arabic / English Keyboard , Windows 11 Pro Pre-Installed , 3 Years Warranty + Lenovo® Integrated Pen
-
Free delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- 21LM0031AD
- Brand:
- Lenovo

Freedom & Versatility
The Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5 (13” Intel) laptop redefines versatility—one device with multi-use capability, empowering you to accomplish any task, anywhere. Whether you use it in laptop mode, as a tablet, or as a presentation device, the L13 2-in-1 laptop keeps you productive no matter where you are.

Compact Powerhouse
The ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5 (13” Intel) is a compact and lightweight laptop, powered by Intel vPro® with up to Intel® Core™ Ultra 7 Processors which enables you to accomplish more tasks in less time, handling tasks of any size or complexity. You can immerse yourself in a distraction-free viewing experience during multitasking sessions thanks to the L13’s 16:10 aspect ratio display.

Comprehensive Security Features
Biometrics provide extra protection on the ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5 laptop, from the optional fingerprint reader to facial recognition with the optional infrared (IR) camera and enhanced AI security for maximum protection. Plus, the webcam privacy shutter prevents unwanted access to your webcam, enhancing your privacy and security.

On-the-Go Performance
The ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5, weighing just 1.32kg, combines portability with power. It is a perfect fit for remote workers and frequent travelers, especially for those who are geared up for on-the-go productivity. Designed to be energy-efficient, it provides longer battery life, reducing the need for frequent charging.

| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Processor | |
| Processor Type | Ultra 7 |
| processor Generation | Ultra 7 |
| Processor Family | Intel Ultra 7-155H |
| Processor Speed | up to 4.8GHz |
| Number of Cores | 12 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 13.3" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 IPS FHD |
| Graphics Module | |
| Chipset Model | Intel® Graphics |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
one Always On 1x USB-C® (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2) with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps) with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 1x HDMI® 2.1 up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Operating System | |
| Operation System | Windows 11 Pro |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Intel® Wi-Fi® 6E AX211
802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Support Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |

















-550x400.jpg)