HP ProBook 450 G10 Intel Core i7 13Gen 10-Core 16GB 512GB SSD For Everyday Business Performance & Protected by HP Wolf Security (Customized) - Silver
HP ProBook 450 G10 13Gen Intel Core i7 up to 5.0GHz 12M Cash 10-Cores , 16GB DDR4-3200 MHz RAM (Customized) , 512 GB PCIe® NVMe™ SSD , 15.6" IPS Full HD (1920 x 1080) narrow bezel anti-glare 250 nits 45% NTSC , Intel Iris Xe Graphics Card , Camera , Wireless , Bluetooth , Finger Print , Backlit Arabic / English Keyboard .1 Year Warranty , Dos
You save JOD 24.00
-
Free delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- 967U5ET
- Brand:
- HP
Ideal for professionals in corporate settings or small to medium businesses, wanting an affordable combination of innovation, essential security and multimedia capabilities
The HP ProBook 450 Laptop provides growing businesses with the commercial-grade performance, HP Wolf Security for Business, and durability in a compact design. This PC is powered by an Intel processor and protected with always-on security you can trust.
Everyday business performance
Drive performance with the latest Intel® processor1 and graphics2, long battery life, and solid-state drives.Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Pro Security Edition PCs interlace HP Sure Click Pro with HP Sure Sense Pro providing more in-depth coverage than the standard versions through a 1-year or 3-year user license with HP Support.3 This creates a powerful, single solution that doesn’t require an IT-managed PC environment.Let nothing stand in your way
Power through your day with Windows 10 Pro and the powerful security, collaboration and connectivity features from HP.4Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.5Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.6HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can’t always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware.Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.7Work without interruption
Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.8
Ports
3 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power)
1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1)
1 headphone/microphone combo
1 AC power
1 RJ-45
1 HDMI 2.1b
Powerful for employees. Consistent for IT. Secure for all.
Designed for the new world of hybrid work, Windows 11 helps you stay focused and productive wherever business takes you.

| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Processor | |
| Processor Type | I7 |
| processor Generation | 13th Generation |
| Processor Family | Intel Core i7-1355U |
| Processor Speed | up to 5.0GHz |
| Number of Cores | 10 - Cores |
| Memory | |
| Memory Type | 3200MHz |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR4 |
| Display | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 FHD IPS |
| Graphics Module | |
| Chipset Model | Intel Iris Xe |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD M.2 |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging
1 power) 1x AC power 1x HDMI 2.1 1x stereo headphone/microphone combo jack 1x RJ-45 2x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 2.1) |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2Bluetooth® 5.3 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |

















