HP Envy X360 14 AMD Ryzen 5 8640HS 6-Cores Built-in AI 2-in-1 Touch Display w/ 360° Touch Display & Fast Charge - Glacier Silver
HP Envy X360 14 AMD Ryzen 5 8640HS up to 4.9GHz 22M Cash 6-Cores , 16 GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) , 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD, 14" IPS Full HD+ (1920 x 1200) Edge-to-Edge Glass micro-edge Corning® Gorilla® Glass NBT™ 300 nits 62.5% sRGB Touch Display ,Integrated AMD Radeon™ 760M Graphics , Camera , Wireless , Bluetooth , BacklitEnglish (Arabic Optional) Keyboard , Windows 11 Home
-
Free delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- 14-fa0013dx
- Brand:
- HP
Envy 2-in-1 14-FA0013DX
Power your every passion. The HP ENVY Laptop is designed to help you power your passions with built-in AI technology that delivers hard-hitting processing power to help you do more faster. This innovative tech comes in a thin and light, versatile 2-in-1 design so you can use it as a tablet or a laptop letting you work however you want, wherever you want.




| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Glacier Silver |
| Processor | |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 |
| processor Generation | Ryzen VIII |
| Processor Family | AMD Ryzen 5 ™ 8640HS |
| Processor Speed | up to 4.9GHz |
| Number of Cores | 6 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 14.0" |
| Touch Screen | YES |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphics Module | |
| Chipset Model | AMD Radeon 780M |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 2x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery
DisplayPort™ 1.4a HP Sleep and Charge) 1x USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1x USB Type-A 10Gbps signaling rate 1x HDMI 2.1 1x headphone/microphone combo[19] |
| Operating System | |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band)
1*1Bluetooth 5.2 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |














