Dell Latitude 5450 14 Intel Core Ultra 7 165U vPro 12-Core AI-Powered For Intelligent Collaboration & Exceptional battery life - 3 Years Warranty
Dell Latitude 5450 14 Intel Core Ultra 7 165U vPro up to 4.9GHz 12M Cash 12-Cores , 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (Custamized) , 512 M.2 2230 TLC Gen 4 PCIe NVMe SSD , 14.0" IPS Full HD (1920x1080) 60Hz AG 250 nit 45% NTSC , Intel Graphics Card , Camera , Wireless , Bluetooth , Finger Print , Backlit Arabic / English Keyboard , Dos , 3 Years Warranty
-
Free delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- 5450U7
- Brand:
- Dell
Always camera ready
Look your best on conference calls thanks to simultaneous multi-exposure High Dynamic Range (HDR). Available on configurations with an FHD or FHD IR camera, HDR technology takes several pictures simultaneously and blends them to accurately capture image detail in challenging lighting conditions, such as windowed offices and conference rooms.

| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Processor | |
| Processor Type | Ultra 7 |
| processor Generation | Ultra 7 |
| Processor Family | Intel Ultra 7-165U |
| Processor Speed | up to 4.9GHz |
| Number of Cores | 12 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 IPS FHD |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD M.2 |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x uSD 4.0 Memory card reader
1x Universal Audio Jack1x USB 3.2 Gen 1 1x USB 3.2 Gen 1 with Powershare 1x HDMI 2.0 1x RJ45 1x Wedge Shaped Lock slot 2x USB Type C Thunderbolt™ 4.0 with Power Delivery & DisplayPort" |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN
Intel AX211 WiFi 6e 2x2 AX Bluetooth 5.2 |
| Support Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |















