ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR 14Gen Intel Core i7 14650HX 16-Cores w/ Nvidia RTX 5060 8GB DDR7 & IPS 165Hz Display - Jaeger Gray
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR-RV050 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare sRGB:100.00%, Adobe:75.35%, Refresh Rate:165Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Camera , Wireless , Backlit Chiclet 1-Zone RGB Arabic & English Keyboard , Dos
Price:
JOD 1,249.00
JOD 1,195.00
Earning In Reward Points:
0
You save JOD 54.00
-
Free delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- FX608JMR-RV050
- Brand:
- ASUS
From the manufacturer
| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Jaeger Gray |
| Processor | |
| Processor Type | I7 |
| processor Generation | 14th Generation |
| Processor Family | Intel Core i7-14650HX |
| Processor Speed | up to 5.2GHz Max Turbo |
| Number of Cores | 16 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 FHD IPS |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Graphics Module | |
| Graphic Memory | 8GB DDR7 |
| Chipset Model | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x HDMI 2.1 FRL 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Integrated 10/100/1000 GbE LAN
Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 Bluetooth® 5.3 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Reviews
Related Products
Latest Products



























-550x400.jpg)