ASUS TUF Gaming A16 FA608UM AMD Ryzen 7 260 8-Cores ,16GB DDR5 , 512GB SSD w/ Nvidia RTX 5060 8GB DDR7 & 165Hz IPS Display - Jaeger Gray
ASUS TUF Gaming A16 FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) 165Hz 300 nits Anti-glare sRGB:100% Adobe:75.35%, Refresh Rate:165Hz Adaptive-Sync Optimus , 1080P FHD IR Camera , Wireless , Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB English (Arabic Optional) , Dos
Price: JOD 1,199.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- FA608UM-RV047US
- Brand:
- ASUS
ASUS TUF Gaming A16









| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Jaeger Gray |
| Processor | |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| processor Generation | Ryzen 200 |
| Processor Family | AMD Ryzen 7 ™ 260 |
| Processor Speed | up to 5.1GHz Max Turbo |
| Number of Cores | 8 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 FHD IPS |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Graphics Module | |
| Graphic Memory | 8GB DDR6 |
| Chipset Model | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x RJ45 LAN port
1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ (data speed up to 40Gbps) 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / GSYNC (data speed up to 10Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Integrated 10/100/1000 GbE LAN
Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 Bluetooth® 5.3 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Reviews
Related Products
Latest Products

















-550x400.jpg)