ASUS ROG Strix G16 G614PH 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Cores w/ 16GB DDR5 512GB SSD Nvidia RTX 5050 8GB DDR7 & 16" IPS 165Hz Display - Eclipse Gray
ASUS ROG Strix G16 G614PH-RV023 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 16GB DDR5 RAM up to 64GB , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS WUXGA (1920x1200) Anti-glare display, sRGB: 100%, Response Time: 3ms, Support Dolby Vision HDR : Yes , Camera , Wireless , Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB , Dos , 1 Year Warranty
Price: JOD 1,299.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- G614PH-RV023
- Brand:
- ASUS
ROG Strix G16
![]()
| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Eclipse Gray |
| Processor | |
| Processor Type | AMD Ryzen 9 |
| processor Generation | Ryzen VIII |
| Processor Family | AMD Ryzen 9 ™ 8940HX |
| Processor Speed | up to 5.3GHz Max Turbo |
| Number of Cores | 16 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 16GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Graphics Module | |
| Graphic Memory | 8GB DDR7 |
| Chipset Model | Nvidia GeForce RTX 5050 |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 1TB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x RJ45 LAN port 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2
Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Reviews
Related Products
Latest Products













