Apple MacBook Pro 16 Apple M4 Pro (512GB/24GB) 14‑core CPU & 20‑core GPU Retina XDR 120Hz - Silver
Apple MacBook Pro 16 M4 Pro up to 4.5Ghz 14-Cores , 24GB LPDDR5 Unified Memory , 512GB Solid State Drive (SSD) , Apple M4 Pro 20-core Graphic Card ,16.0" Liquid Retina XDR ( 3456x2234 ) 254 ppi up to 1600 nits peak True Tone Display , 1080p FaceTime HD Webcam , Wireless , Bluetooth , Backlit Magic English (Arabic Optional) Keyboard , macOS 15.0 (24A8332*)
Price: JOD 2,099.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- MX2T3LL
- Brand:
- Apple
MacBook Pro





MacBook Pro





| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Processor | |
| Processor Type | M4 |
| processor Generation | 2024 |
| Processor Family | M4 14-Cores |
| Processor Speed | up to 4.46GHz |
| Number of Cores | 14 - Cores |
| Memory | |
| Memory Type | LPDDR5 |
| RAM Size | 24GB |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 3456 x 2234 3.5K |
| Graphics Module | |
| Chipset Model | Shared Memory Apple M4 20-core |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Connectivity | |
| Wireless Network | Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth 5.3 |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 3x Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for:
Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| Operating System | |
| Operation System | macOS 15.0 (24A8332*) |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Reviews
Related Products
Latest Products














