Acer Aspire Lite 16 AL16-54P 13th Gen Intel Core i3 5-Cores Slim Design w/ 8GB DDR5 512GB SSD & 16" IPS Full HD+ Display & USB C Charging & BIG Battery - Silver
Acer Aspire Lite 16 AL16-54P-37VZ Intel Core i3 1305U 13Gen up to 4.5Ghz 5-Cores 10M Cash, 8GB DDR5-4800 MHz RAM (Upgradable) , 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD, Intel UHD Graphic Card ,16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 250 nits 45% NTSC Display , Camera , Wireless , Bluetooth , Arabic / English Keyboard , Dos,
Price: JOD 249.00
Earning In Reward Points:
0
-
Free delivery
- Availability:
- Out Of Stock
- Product Code:
- NX.D75EM.005
- Brand:
- Acer
| Product Specifications | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Processor | |
| Processor Type | I3 |
| processor Generation | 13th Generation |
| Processor Family | Intel Core i3-1305U |
| Processor Speed | up to 4.5GHz |
| Number of Cores | 5 - Cores |
| Memory | |
| RAM Size | 8GB |
| Memory Bus | DDR5 |
| Display | |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 IPS FHD+ |
| Graphics Module | |
| Chipset Model | Intel UHD Graphic |
| Hard Driver | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Technology | SSD |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors)
3x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1x AC smart pin 1x HDMI 1.4b 1x headphone/microphone combo |
| Operating System | |
| Operation System | Free Dos |
| Hardware Specification | |
| Network Media | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN
MediaTek Wi-Fi 6 2x2 A Bluetooth 5.1 |
| Support Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Reviews
Related Products
Latest Products














